Apples and Pears.

Apples and Pears.

Brainteaser Answer 1:

“If you charge 20 cents per vowel, the two-vowel word ‘apple’ would cost 40 cents, three-vowel ‘banana’ 60 cents, and four-vowel ‘grapefruit’ 80 cents. Therefore, a pear would cost 40 cents.”

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of