Apples and Pears.

Brainteaser Answer 1:

“If you charge 20 cents per vowel, the two-vowel word ‘apple’ would cost 40 cents, three-vowel ‘banana’ 60 cents, and four-vowel ‘grapefruit’ 80 cents. Therefore, a pear would cost 40 cents.”

Coburg Banks Recruitment
We help great people get brilliant jobs in top companies.

Continue reading

View all
Category one
Category two
Category three
Category four
Read the blog nowRead the blog now

25 Reasons Work Friends Are the Best

You can't really pick and choose who you work with! But if you're lucky and open to building relationships in the workplace, you may just find a best friend for life.
Read the blog nowRead the blog now

The 10 Most Amazing Employee Perks!

You're probably used to the discounts, the insurance and the 'Beer Fridays!'� But wouldn't you get excited by biweekly massages, an onsite shopping centre and sleepovers with your boss? Work "perks" are just the best, aren't they?
Read the blog nowRead the blog now

Confessions: 7 Bad Things People Have Done at Work

Have you ever done anything unruly at work, that maybe you really shouldn't have? You're not the only one. Check out these 7 confessions...